Hlavní důvody nové výmalbyPsychologie a symbolika barevOptické klamy při malování interiérůProč si objednat malířské práce právě u nás

Psychologie a symbolika barev

Přestože se individuální vnímání jednotlivých barev a jejich odstínů u jednotlivých lidí velmi odlišují, při empirických výzkumech preferencí barev docházejí vědci k výsledkům, které mají obecnou platnost. Podle Maxe Lüschera (1969), který nejvíce rozpracoval významy barev, jsou jejich obecné významy, platné pro většinu populace, následující:

Žlutá

Povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně, ale může být spojována i s povrchností a přelétavostí.

(Citrónová) světlá žluť

Naznačuje potřebu bránit se uvolnění napětí.

Oranžová

Je slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, bohatství, zlata, úrody, slavnostního vzrušeného očekávání, ale i s bezcílným hektickým rozčilením.

Žlutozelená

Evokuje otevření se, dává impuls k navázání kontaktu. Překročením meze přidání žluti však působí vtíravě a podbízivě.

Světlezelená

působí přirozeně, ale někdy i jedovatě, je spojena s představou chladu, vlhka, ticha, (rostlin) přírody, ekologie a růstu

Tmavozelená

Uklidňuje a chrání, ale také omezuje, je přátelská, dává pocit bezpečí a naděje.

Zelenomodrá

Tmavá — hrdost, uzavřenost, sebezbožňování; světlá — chladná odtažitost, hygienická sterilita.

Tmavomodrá

Klidná, vážná až skličující, barva dálek, hloubky, rozjímání a smutku, ale take míru a spokojenosti.

Modrá

Znamená klid, důvěru, tradice, stálost přetrvávající na věky, matriarchát.

Světlemodrá

Působí přivětivě, vyvolává představu oblohy a vzduchu, ticha a touhy. Evokuje bezstarostné veselí, neklade žádné nároky a v ničem se neangažuje.

Modročervená

Zadržená síla koncentrovaná uvnitř, vynucená zdrženlivost.

Červená

Vzrušující, energická, prudká až náruživá, silná, mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky, hluku. Zároveň je vznešená, je symbolem energické akce, změny, přetváření a pronikání vpřed, dobývání, energie a sebevědomí, výstrahy.

Purpur

Působí důstojně, hrdě, vznešeně, povzbudivě, je spojen s představou spravedlnosti a majestátu, sebevědomí bez střetů, klidu, příměří.

Fialová

Melancholická, osobitá, náročná, značí zastřené vzrušení, skryté tajemství vyvolávající znepokojení, zdrženlivou střízlivost, pokoru, skromnost.

Růžová

Volnost a zároveň energie — něžná aktivita. Symbolizuje lásku, náklonnost a oddanost v srdeční úrovni, bez pudové smyslnosti. Je to barva něhy, jemnosti a oddanosti. Je to barva jemného způsobu života, zdrženlivé elegance, slavnostních nálad a sentimentálních citů. Může však narušovat vztah k realitě a vědomé odvrácení se od vážných věcí života. Zvyšuje chuť na sladké.

Světle fialová

Působí začarovaně, rozpolceně, slabošsky, je to barva magie, melancholie, opojení.

Meruňková

Obnovuje, oživuje a jemně stimuluje a může rozpustit a odstranit emocionální blokády. Tento barevný odstín, který je nejblíž barvě pokožky, udržuje v proudu životní energii a zjemňuje pleť.

Hnědožlutá

Obsahuje dynamiku otevírání se, ale místo povrchnosti žluté nastupuje výraz hlubší pohody mysli.

Hnědá

Je střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná, realistická, spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti.

Šedá

Netečná, smutná, spojená s představou chudoby a pokory, neutralitou, hranicí mezi prostory.

Bílá

Neurčitá, nejistá, spojená s představou nevinnosti a čistoty, osvobození, absolutní svobody, nových začátků.

Černá

Barva smrti, koncový bod tmavosti představuje konečné rozhodnutí, agresivní vzdor, popření pestrého života, nicotu, absolutní odříkání, je výrazem pro bojovné ne.

Zlatá

Symbolizuje pocit zářícího štěstí - Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot a zastupuje idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Zlatá transformuje poznání v pochopení, pomáhá při zvládnutí duševních nejistot, podporuje ducha na cestě k univerzální moudrosti.

Interiérové barvy nám mohou pomoci vytvořit z našeho obydlí krásné, příjemné a komfortní bydlení. Vhodně zvolené barvy v interiéru dokážou z jakéhokoliv prostoru dostat maximum. Mohou upozornit na přednosti a případné nedostatky zamaskovat. Například světlé barevné odstíny interiér rozšíří a provzdušní. Teplé barvy, jako je červená, oranžová a žlutá zase opticky zmenšují, ale zároveň oživují. Pokud na malování interiérů použijeme chladnější barvy, můžeme se těšit na to, že nám místnost opticky rozšíří a nechají vyniknout nábytek a doplňky. Syté odstíny místnost zúží a také mohou vyvolat pocit „padání stropů“. Při návrhu barev v interiéru bychom se měli naučit alespoň základy teorie barev, případně nám mohou s výběrem pomoci samotní malíři pokojů.
Studené odstíny na stěnách působí přjemně a místnost opticky zvětšují.

Kontakt

Jakub Košťálek, Církvice 11
TEL: +420 607 182 936
EMAIL: info@finalcolor.cz
IČ: 87521652